fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat
specjalista od prawa medycznego

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Dobro dziecka – pacjenta a ograniczenie władzy rodzicielskiej

Bartlomiej Achler04 grudnia 2018Komentarze (0)

prawa dziecka pacjentaWyobraź sobie taką sytuację:

U kilkuletniego chłopca zostaje zdiagnozowany nowotwór złośliwy nadnercza. Guz jest nieoperacyjny. W związku z tym w jednym z polskich ośrodków wdrożone zostaje leczenie poprzez chemioterapię. Po kilku cyklach chemioterapii guz zmniejsza się o ok. 30%.

Leczenie jest kontynuowane. Guz nadal się zmniejsza, jednak organizm dziecka źle znosi terapię. Zdesperowani rodzice podejmują radykalną decyzję o zaprzestaniu leczenia. Pomimo próśb i perswazji ze strony lekarzy, dziecko zostaje wypisane ze szpitala. Ojciec informuje jedynie lekarzy, ze leczenie będzie kontynuowane za granicą. Podaje nazwę kliniki…

Medycyna alternatywna, czyli jaka?

Okazuje się, że klinika, do której trafia mały pacjent, reprezentuje tzw. „medycynę alternatywną”. Co w tej sytuacji robią polscy lekarze? Otóż zawiadamiają sąd rodzinny podnosząc, że metody, które stosuje rzeczona klinika nie są w żaden sposób zweryfikowane naukowo. Nazywają ją „pseudomedycyną”. Argumentują, że zastosowanie tej metody stwarza zagrożenie dla życia dziecka.

Sąd, po otrzymaniu zawiadomienia, wszczyna postępowanie w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej. Zostaje wyznaczone posiedzenie, na którym sąd przesłuchuje rodziców. Następnie powołuje biegłego w celu oceny metody leczenia i ustalenia, czy rodzice narazili życie dziecka odmawiając zgody na dalsze leczenie w Polsce.

Władza rodzicielska nie jest absolutna

Polski ustawodawca ma raczej ograniczoną wiarę w to, że rodzic zawsze wie, co dla dziecka najlepsze. Już w Konstytucji przewidziana jest możliwość ograniczenia praw rodzicielskich. Oczywiście może to nastąpić tylko w przypadkach wskazanych w ustawie i tylko na podstawie orzeczenia sądu. Niemniej warto pamiętać, że władza rodzicielska nie jest władzą absolutną.

Kiedy dobro dziecka jest zagrożone, sąd może ingerować w sferę praw rodzicielskich. W szczególności może np. nakazać rodzicom umieszczenie dziecka w szpitalu lub zakazać wypisywania dziecka ze szpitala. Może również postanowić, że zaprzestanie leczenia lub wypisanie ze szpitala będzie możliwe wyłącznie za zgodą sądu opiekuńczego. Katalog możliwych zarządzeń nie jest zamknięty i zawsze zależy od konkretnych okoliczności sprawy.

Czy lekarze mieli prawo zawiadomić sąd opiekuńczy?

Jeżeli, zdaniem lekarzy, dobro dziecka było zagrożone, mieli oni nie tylko prawo, ale i obowiązek zawiadomienia sądu opiekuńczego. Zupełnie inną kwestią jest natomiast, czy postępowanie sądowe potwierdzi wątpliwości lekarzy, czy też sąd przyzna rację rodzicom…

Warto zdawać sobie sprawę, że władza rodzicielska nie jest nieograniczona. Jej granice wyznacza jedno zasadnicze kryterium – dobro dziecka. Każde zatem podejrzenie zagrożenia dobra dziecka może uzasadniać ingerencję sądu w sferę praw rodzicielskich. Również w sprawach dotyczących realizacji praw dziecka jako pacjenta.

***

O tym, jak prawo rodzinne wpływa na sferę praw pacjenta i dochodzenia roszczeń z tytułu błędów medycznych przeczytasz również tutaj.

Jeżeli natomiast interesują Cię kwestie związane nie tylko z wykonywaniem władzy rodzicielskiej, ale i inne zagadnienia z prawem rodzinnym związane, zachęcam Cię do lektury dwóch fantastycznych blogów poświęconych tej materii, a mianowicie bloga adw. Agnieszki Swaczyny Bez prawa ani rusz oraz bloga adw. Anny Koziołkiewicz – Kozak Z obrączką czy bez?  Oba blogi stanowią potężne kompendium wiedzy  z dziedziny prawa rodzinnego, a Autorki w przystępny sposób dzielą się z czytelnikami swym bogatym doświadczeniem w tej skomplikowanej, ale i niezwykle delikatnej materii.

Miłej lektury 😊

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 600 266 691e-mail: bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomieja Achlera prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: