fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat

Partner w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska Achler, gdzie kieruje działem procesowym oraz działem prawa medycznego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawami pacjenta i dochodzeniem roszczeń z tytułu błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Ile kosztuje sprawa sądowa o błąd medyczny?

Bartlomiej Achler19 lutego 20194 komentarze

ile kosztuje sprawa sądowaUmówmy się – to zupełnie normalne, że chcesz wiedzieć, ile będzie Cię kosztowało postępowanie przed sądem. Z opowieści znajomych, telewizji, czy Internetu wiesz, że sprawa sądowa kosztuje.

Czy zatem warto podejmować walkę?

Co zyskasz?

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, po co idziesz do sądu. Po wyrok? Po sprawiedliwość? Po jedno i drugie? Co możesz zyskać dzięki tej sprawie?

I najważniejsze – jak wygrana wpłynie na życie Twoje i Twojej rodziny?

Sprawy dotyczące błędów medycznych często kipią od emocji. Na sali sądowej odgrywa się dalszy ciąg dramatu, jaki rozpoczął się na sali operacyjnej, bloku porodowym, izbie przyjęć…

Z jednej strony nie masz ochoty wracać do traumatycznych przeżyć. Z drugiej strony jednak…

Pragniesz sprawiedliwości. Chcesz, by ktoś odpowiedział za krzywdę Twoją i Twojej rodziny. Nie możesz pozwolić, żeby sprawca pozostał bezkarny…

Gdy staje się gorzej…

Ta myśl często przychodzi dopiero po jakimś czasie… Zdajesz sobie sprawę, że ze skutkami błędu Ty i Twoja rodzina będziecie zmagać się przez kolejne miesiące, lata… Możliwe, że przez całe życie.

Skutki błędu okazują się poważniejsze, niż początkowo sądzono. Być może czeka Cię kolejna operacja? Jedna? Dwie? A może jeszcze więcej? Potem rehabilitacja, pół biedy, jeśli w ramach NFZ…

W zakupie sprzętu pomaga ci jedna z fundacji. Nie są jednak w stanie sfinansować wszystkich wydatków.

…i gorzej

Przez jakiś czas masz ograniczone możliwości pracy. Może całkiem je tracisz?

Rodzina wspiera Cię ze wszystkich sił, ale nie dajecie rady. Potrzebujecie opieki, wsparcia. Pojawia się psycholog, czasem psychiatra…

Cała sytuacja powoduje, że relacje w rodzinie stają się napięte, jak nigdy wcześniej. Do tego dochodzą rosnące stale potrzeby i wydatki. Z kolei stan konta bankowego niebezpiecznie pikuje w dół…

Zdajesz sobie sprawę, że Twoje dotychczasowe życie przeminęło. I nic nie wskazuje, by prędko miało powrócić…

Szansa na normalność

Twoi bliscy namawiają Cię do rozmowy z prawnikiem. Ten wysłuchuje Cię i przedstawia możliwe opcje: zadośćuczynienie, odszkodowanie, renta… Padają różne kwoty. Dodajesz je do siebie i wychodzi całkiem pokaźna suma.

Proces może potrwać długo, ale może uda się uzyskać zabezpieczenie, a może nawet dojdzie do ugody?

Czasu nie cofniesz, ale zaczynasz odzyskiwać nadzieję w powrót, choćby częściowy, do normalności.

Jest tylko jeden haczyk…

Koszty procesu

Miejskie legendy o niebotycznych zarobkach adwokatów i radców prawnych nieraz obiły Ci się o uszy. Okazuje się jednak, że to nie honorarium Twojego prawnika jest największym problemem. Kiedy bowiem słyszysz, że od pozwu musisz wnieść opłatę w wysokości 5% roszczenia, markotniejesz.

Dowiadujesz się, że  oprócz tej opłaty „na dzień dobry”, musisz być przygotowany również na inne wydatki.  Najpoważniejszym z nich są koszty biegłych – od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Niekiedy nawet koszty opinii sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oprócz tego wydatki np. a pokrycie kosztów dojazdu świadków, opłaty kancelaryjne… Robi się tego całkiem sporo…

W przypadku przegranej sąd może Cię obciążyć tymi kosztami. Dodatkowo może Cię zobowiązać do zwrotu kosztów pełnomocnika drugiej strony.

Oczywiście działa to też w drugą stronę – wygrana oznacza, że przeciwnik zwróci Ci wszystkie poniesione przez Ciebie koszty.

Szybka matematyka i już wiesz, że sprawiedliwość kosztuje. Zaczynasz się zastanawiać, czy walka ma sens…

Jak uniknąć wysokich kosztów sądowych?

Przede wszystkim pamiętaj, że istnieje możliwość uzyskania zwolnienia od kosztów sądowych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Nawet jeżeli nie uda Ci się uzyskać zwolnienia od wszystkich kosztów, zwolnienie częściowe może naprawdę wiele zmienić.

Możesz też rozważyć wszczęcie postępowania w sprawie zdarzenia medycznego, zamiast “zwykłego” procesu. Wniosek do wojewódzkiej komisji do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych również podlega opłacie. Jej wysokość jest jednak nieporównywalna z kosztami sądowymi. Jest to bowiem całe 200 złotych.

Nie najgorzej, prawda?

Konsekwencje błędów medycznych często spotykają się z reakcją prokuratury. Postępowania karne trwają zazwyczaj baaaaardzo długo. Mają jednak jeden plus – pokrzywdzonego, czyli Ciebie, nie kosztują ani złotówki.

Mogą za to dostarczyć Ci cennego materiału dowodowego, który może okazać się dla Ciebie pomocny przy podejmowaniu decyzji o dochodzeniu roszczeń na ścieżce cywilnej.

Minimalizuj ryzyka

Jak widzisz wysokie koszty sądowe niekoniecznie muszą być barierą, która przeszkodzi Ci w dochodzeniu sprawiedliwości.

Jeżeli jednak obawiasz się kosztów związanych ze sprawą, powinnaś/powinieneś zrobić jedną bardzo ważną rzecz. Mianowicie porozmawiaj z prawnikiem, który pozwoli Ci oszacować szanse, wskazać na największe ryzyka…

Nie podejmie za Ciebie decyzji, ale pomoże Ci w jej podjęciu. Jeżeli natomiast zdecydujesz właściwie, masz wielkie szanse, że Twoje życie, dzięki wygranej sprawie, stanie się prostsze, a powrót do normalności – łatwiejszy.

I jeszcze jedno – pamiętaj, że gdy już wygrasz, wszystkie koszty procesu staną się problemem Twojego przeciwnika.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 600 266 691e-mail: bartlomiej.achler@dja-legal.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mariusz Luty 20, 2019 o 15:08

“I jeszcze jedno – pamiętaj, że gdy już wygrasz, wszystkie koszty procesu staną się problemem Twojego przeciwnika.”, o ile będą ściągalne.

Odpowiedz

Bartlomiej Achler Luty 21, 2019 o 12:27

Prawdę mówiąc w sprawach przeciwko placówkom medycznym problem nieściągalności nie występuje zbyt często. Zresztą zawsze można minimalizować ryzyko takiej sytuacji np. w drodze zabezpieczenia powództwa.

Odpowiedz

MAŁGORZATA Grudzień 11, 2019 o 18:41

Witam,zaczął się mój proces o błąd medyczny podczas operacji kręgosłupa,oskarżony jest szpital. Czy mogę wystąpić o zabezpieczenie powództwa na czas trwania sprawy już teraz,zanim
biegli wydadzą opinię?pozdrawiam Małgorzata

Odpowiedz

Bartlomiej Achler Luty 4, 2020 o 07:11

Pani Małgorzato, może Pani wystąpić o zabezpieczenie jeszcze przed wydaniem opinii, natomiast cała trudność polega na uwiarygodnieniu roszczenia. Trudno mi się wypowiadać bez znajomości szczegółów sprawy, ale zazwyczaj pomaga np. opinia prywatna, opinia biegłegoo ze sprawy karnej lub orzeczenie wojewódzkiej komisji ds. zdarzeń medycznych.
Jeżeli chciałaby Pani, żebym bliżej przyjrzał się sprawie, uprzejmie proszę o kontakt.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@dja-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: