fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat

Partner w kancelarii Drab - Grotowska Juszczyńska Achler, gdzie kieruje działem procesowym oraz działem prawa medycznego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z prawami pacjenta i dochodzeniem roszczeń z tytułu błędów medycznych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Słodko-gorzki powrót do szkoły

Bartlomiej Achler03 września 2018Komentarze (0)

powrót do szkołyDziś początek roku szkolnego. Na ten dzień Kamil co roku czeka z niecierpliwością. Niewiele rzeczy sprawia mu tak wielką radość, jak możliwość spotkania z przyjaciółmi z klasy, zwłaszcza po wakacyjnej rozłące. Pierwsze dni września są dla niego zawsze jednym z najszczęśliwszych momentów w roku.

Nie zawsze jednak tak było. Tylko determinacji swoich rodziców Kamil zawdzięcza, że może chodzić do szkoły i spotykać się z rówieśnikami. Kamil cierpi bowiem na chorobę Little’a czyli dziecięce porażenie mózgowe w jego najcięższej postaci – porażenie czterokończynowe (quadriplegia).

Błąd medyczny przy porodzie

Choroba Kamila jest wynikiem błędu medycznego popełnionego przy porodzie, który doprowadził do okołoporodowego niedotlenienia mózgu. Personel medyczny szpitala nie dochował należytej staranności w opiece nad rodzącą mamą Kamila. Wskutek niewłaściwej obserwacji rodzącej, braku pogłębionej diagnostyki i stałego monitorowania, cięcie cesarskie wykonano z ponad dwudziestominutowym opóźnieniem. Kamil urodził się w stanie śmierci klinicznej. Miał 0 punktów w skali Apgar. Akcję serca udało się przywrócić po trwającej niemal dziesięć minut resuscytacji.

Od pierwszych miesięcy życia Kamil przechodził intensywną rehabilitację, przede wszystkim kinezyterapię, fizjoterapię oraz hydroterapię.  Jego mama zrezygnowała z pracy zarobkowej i poświęciła się całkowicie opiece nad dzieckiem. Rehabilitacja była prowadzona zarówno w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ, jak i prywatnie. Dodatkowo stosowano terapię farmakologiczną w celu zmniejszenia przykurczu kończyn.

Życie z dziecięcym porażeniem mózgowym

Obecnie Kamil ma trzynaście lat. Nie może chodzić, porusza się na wózku elektrycznym. Lewą rękę ma całkowicie niesprawną. Prawą może posługiwać się w ograniczonym zakresie. W zasadzie do wszystkich zwykłych czynności życiowych potrzebuje pomocy innych osób.

Dzięki intensywnej rehabilitacji i nadludzkim wysiłkom rodziców był w stanie rozpocząć naukę w szkole integracyjnej. Uwielbia geografię. Ma poważne zaburzenia mowy i nie jest w stanie pisać ręcznie. Pomimo dużych problemów z koncentracją, zapamiętywaniem i przyswajaniem materiału,  bardzo lubi szkołę i chętnie przebywa wśród innych dzieci, nawet, gdy oznacza to tylko obserwowanie ich zabawy.

Początek roku szkolnego jest więc dla Kamila zawsze dniem szczególnym. Pomimo, że prowadzone ma nauczanie indywidualne i w szkole przebywa dwie, góra trzy, godziny dziennie, czas ten jest dla niego bezcenny. Dzięki niemu wzmacnia swoją samoświadomość i poczucie własnej wartości. Jak mawia mama Kamila, chłopiec wówczas „wraca do życia”.

Ciężka praca i lata wyrzeczeń rodziców Kamila zostały w pewnym stopniu nagrodzone. To jednak nie koniec. Kamil potrzebuje rehabilitacji i opieki na stałe. Łatwiej nie będzie…

Czy zatem zasądzone kilka lat temu na rzecz Kamila wysokie, bo sześciocyfrowe, zadośćuczynienie (jest w stanie naprawić w pełni wyrządzoną krzywdę? Czy, również sześciocyfrowe, odszkodowanie zrekompensuje tragiczne skutki pomyłki lekarskiej? Czy wreszcie zasądzona przez Sąd renta miesięczna spowoduje, że łatwiej będzie zapomnieć o tym, co się wydarzyło trzynaście lat temu? Odpowiedź na każde z tych pytań jest zapewne jedna: „Nie”.

Proces o błąd medyczny to, niestety, nie wehikuł czasu i nie pomoże zmienić przeszłości. Dobrze poprowadzony może jednak sprawić, że codzienne zmaganie się z rzeczywistością będzie choć trochę łatwiejsze.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 600 266 691e-mail: bartlomiej.achler@dja-legal.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Drab-Grotowska, Juszczyńska, Achler Radcowie prawni i adwokaci spółka partnerska z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@dja-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: