fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat
specjalista od prawa medycznego

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Subiektywny słowniczek procesowy – część IV

Bartlomiej Achler25 marca 2019Komentarze (0)

zabezpieczenie roszczeniaDziś ostatnia część subiektywnego słowniczka procesowego. Dowiesz się z niej m.in., dlaczego tak ważne są terminy w procesie, czemu służy zabezpieczenie roszczenia oraz, czy świadkowie z rodziny są dla sądu mniej wiarygodni.

Ś jak „Świadek”

Wiesz już, że w procesie o błąd medyczny dokumentacja medyczna to podstawa. Nie wszystko jednak da się z niej wyczytać. Tutaj z pomocą przychodzą świadkowie, którzy będą w stanie przedstawić sądowi pełny obraz sytuacji. Ze strony podmiotu leczniczego najczęściej będą to lekarze, pielęgniarki, czy inni członkowie personelu medycznego. Z kolei pacjent z reguły domaga się przesłuchania członków rodziny lub bliskich znajomych, a także innych pacjentów.

Co ważne – świadek, co do zasady, nie może odmówić stawiennictwa w sądzie i złożenia zeznań. Wyjątki określa ustawa.

Miej na uwadze, że sam fakt pokrewieństwa ze świadkiem nie przesądza o jego niewiarygodności. Nie obawiaj się więc zgłaszania świadków z rodziny. Pamiętaj jednak o podstawowej zasadzie – tylko świadek, który rzeczywiście ma coś do powiedzenia, jest przydatny. Uwierz mi – nie chcesz usłyszeć od „swojego” świadka na sali sądowej, że on właściwie to niczego nie wie i niczego nie pamięta.

T jak „Terminy”

Najważniejszy element procedury. Możesz mieć 100% racji w procesie, doskonale przygotowaną argumentację, wiarygodne dowody itd. To wszystko na nic, jeżeli przeoczysz termin na dokonanie czynności w procesie.

Przede wszystkim musisz pamiętać o terminach przedawnienia. Pisałem o nich tutaj i tutaj. Wnosząc pozew po upływie terminu przedawnienia, ryzykujesz przegraną. Nie czekaj więc do ostatniej chwili, zwłaszcza, że obliczanie terminów nie zawsze jest proste.

Termin przedawnienia jest tzw. terminem prawa materialnego. Oprócz tego jest również mnóstwo terminów procesowych. Najczęściej są to terminy siedmiodniowe i czternastodniowe. Skutki ich przekroczenia są różne. Jeżeli więc występujesz w sprawie bez pełnomocnika, zwracaj uwagę na  pouczenia, których będzie udzielał Ci sąd.

Przepisy zostawiają dla Ciebie również pewną furtkę, na wypadek, gdyby przekroczenie terminu nie było przez Ciebie zawinione. Furtka nazywa się „przywrócenie terminu” i wymaga złożenia stosownego wniosku do sądu.

U jak „Ugoda”

Najlepszy z możliwych sposobów rozwiązania sporu. Możliwy zarówno na etapie sądowym, jak i jeszcze przed złożeniem pozwu. Szerzej o ugodzie pisałem tutaj i tutaj.

Kiedy możesz uznać, że ugoda jest dobra? Najprostsza odpowiedź – gdy obie strony są w miarę zadowolone, lub, gdy obie są niezadowolone. Pamiętaj, że ugoda to obopólne ustępstwa.

W jak „Wartość przedmiotu sporu”

Jeden z formalnych wymogów pozwu. W przypadku środków odwoławczych, jak apelacja, czy zażalenie, przekształca się w „wartość przedmiotu zaskarżenia”. W uproszczeniu sprowadza się do określenia, ile warte jest Twoje roszczenie.

Wartość przedmiotu sporu podajesz w złotych polskich, zaokrąglając kwotę w górę do pełnego złotego.

Od wartości przedmiotu sporu zależy m.in. właściwość sądu, kwota opłaty sądowej, a także wysokość stawki za zastępstwo procesowe. Jak widzisz nie jest to więc niewiele znaczący wymóg formalny.

X jak „Niewiadoma”

Końcowe rozstrzygnięcie jest zawsze pewną niewiadomą. Wynik procesu jest uzależniony od tak wielu czynników, że, jeżeli od jakiegokolwiek prawnika usłyszysz, że „Sprawa jest na 100% wygrana” lub przeciwnie – „Nic się nie da zrobić”, pożegnaj się grzecznie i podziękuj za pomoc.

Liczbę niewiadomych możesz oczywiście minimalizować jeszcze przed wszczęciem procesu, na przykład rzetelnie analizując dokumentację medyczną. Im lepiej przygotujesz się do procesu, tym i niewiadomych  będzie mniej.

Samo postępowanie przed sądem oraz przeprowadzone dowody służą temu, by wszystkie niewiadome wyeliminować. Generalnie więc przed ogłoszeniem wyroku liczba X powinna wynosić okrągłe zero. Zgadnij, jak często się to zdarza 🙂

Z jak „Zabezpieczenie”

Procesy cywilne, nie tylko dotyczące błędów medycznych, trwają latami. Zabezpieczenie roszczeń służyć ma przede wszystkim temu, by wyrok można było skutecznie wyegzekwować. Jeżeli istnieje ryzyko niewypłacalności pozwanego, warto zawczasu zadbać o zabezpieczenie swoich interesów.

W tym celu należy złożyć w sądzie wniosek o zabezpieczenie. Możesz to zrobić albo w pozwie, albo jeszcze przed jego wniesieniem. Po pierwsze musisz wykazać, że istnieje ryzyko, że możesz mieć trudności z wyegzekwowaniem należnej Ci kwoty. Po drugie zaś powinieneś/powinnaś uprawdopodobnisz swoje roszczenie. Wówczas sąd zapewne udzieli Ci zabezpieczenia.

Zabezpieczenie może polegać, na przykład, na ustanowieniu hipoteki przymusowej, zajęciu ruchomości (np. sprzętu, pojazdów, urządzeń), czy zajęciu wierzytelności.

W sprawach medycznych dodatkowo możesz domagać się zobowiązania pozwanego do zapłaty na Twoją rzecz jednorazowo lub okresowo (np. co miesiąc) określonej kwoty, aż do zakończenia procesu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 600 266 691e-mail: bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomieja Achlera prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: