fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat
specjalista od prawa medycznego

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Subiektywny słowniczek procesowy. Część I.

Bartlomiej Achler03 stycznia 2019Komentarze (0)

adwokatNowy rok zapowiada się intensywnie. Szafy z aktami w kancelarii już pękają w szwach, a wciąż napływają nowe sprawy. I bardzo dobrze. To pokazuje, że chcecie walczyć o swoje prawa.

Historie, z którymi do mnie przychodzicie, są czasem wprost niewiarygodne. Bywa, że omawiamy je godzinami. I muszę przyznać, że jestem Wam wdzięczny za zaufanie, jakie mi okazujecie i otwartość, z jaką ze mną rozmawiacie.

Często przyznajecie, że to dla Was pierwszy kontakt z adwokatem, sądem, czy bardziej ogólnie – z wymiarem sprawiedliwości.

Mam więc dla Was ściągawkę. Oto całkowicie subiektywna lista pojęć, z którymi nie zaszkodzi się oswoić przed pierwszym kontaktem z polskim systemem sądownictwa 🙂 Dziś część pierwsza.

A jak „Adwokat”

Nie bez przyczyny to właśnie adwokat jest na pierwszym miejscu. To on powinien być pierwszą osobą, z którą porozmawiasz, zanim zdecydujesz się na proces, nie tylko medyczny. Wszystko Ci wyjaśni, odpowie na pytania, rozwieje wątpliwości.

Gdy natomiast podejmiesz decyzję o procesie, poprowadzi go za Ciebie – przygotuje pozew, zadba o treść  pism procesowych, przesłucha świadków, będzie za Ciebie składał wnioski i oświadczenia.

I, co najważniejsze, nie gryzie i zawsze będzie działał w Twoim interesie.

B jak „Biegły”

Bez biegłego w procesie medycznym się nie obędzie. Sąd sam nie jest w stanie ocenić, czy proces diagnostyki i leczenia był prowadzony prawidłowo. Biegły ma mu w tym pomóc.

Najczęściej jest lekarzem, ale nie tylko. Często biegłymi w procesach medycznych są również psychologowie, fizjoterapeuci, a bywa, że nawet eksperci z zakresu budownictwa… Określenie specjalności biegłego nie jest prostą sprawą. Samych specjalności medycznych jest kilkadziesiąt i składając wniosek o biegłego musisz trafić w tę właściwą.

W bardziej skomplikowanych sprawach opinie biegłych często zastępują opinie instytutów naukowych i naukowo-badawczych.

Biegli są w procesach medycznych niezbędni, ale wiedz, że standardy i jakość opinii są różne. Stąd też niezwykle istotna jest umiejętność właściwej oceny opinii, a w razie takiej konieczności – również wskazania błędów i uchybień, tak by nierzetelna opinia nie przesądziła o przegranej w procesie.

C jak „Cierpliwość”

Na sprawiedliwość trzeba w Polsce trochę poczekać. Wie to każdy, kto miał jakąkolwiek styczność z polskim systemem sądownictwa. W sprawach medycznych jest to odczuwalne szczególnie dotkliwie. Są to trudne i zazwyczaj skomplikowane sprawy. Procesy trwają więc długo – od kilku do nawet kilkunastu lat.

Dlatego cierpliwość jest w tym przypadku cnotą, której nie powinno Ci zabraknąć, jeżeli decydujesz się proces o błąd medyczny.

D jak „Dowody”

Wszystko, o czym napiszesz w pozwie, czy jakimkolwiek innym piśmie procesowym, będzie bezwartościowe, jeżeli swoich twierdzeń nie poprzesz dowodami. Dowodem zaś może być wszystko, co pozwoli Ci przekonać sąd, że Twoje twierdzenia są prawdą.

Dokumentacja medyczna, zeznania świadków oraz stron, opinie biegłych,  nagrania audio i video, dokumenty elektroniczne, wiadomości e-mail, zaświadczenia i dokumenty urzędowe, fotografie… To wszystko, choć nie tylko, może być dowodem w sprawie sądowej.

Pamiętaj, że zgłaszając wniosek dowodowy, musisz poinformować sąd, co chcesz konkretnym dowodem wykazać. Muszą to być okoliczności istotne dla sprawy. W przeciwnym razie narażasz się na oddalenie wniosku.

E jak „Egzekucja”

Jeżeli wyrok w wygranej sprawie ma cokolwiek znaczyć, zapamiętaj to słowo. Brzmi złowieszczo, ale tylko dla dłużnika.

Zdarza się, że druga strona ociąga się z zapłatą kwot zasądzonych przez sąd. Z uzyskaniem pieniędzy od opornego dłużnika pomoże Ci komornik. Temu służy egzekucja, czyli przymuszenie dłużnika do wykonania wyroku.

Żeby jednak komornik mógł on cokolwiek zdziałać, musisz uzyskać tzw. klauzulę wykonalności. Dopiero po jej nadaniu możesz wysłać do komornika wniosek o egzekucję.

Jeszcze jedno – pamiętaj, że egzekucję możesz wszcząć również na podstawie ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem.

C.D.N.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 600 266 691e-mail: bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomieja Achlera prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: