fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat
specjalista od prawa medycznego

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Wina anonimowa szpitala

Bartlomiej Achler04 marca 2019Komentarze (0)

wina anonimowaCzy pamiętasz scenę gry w “salonowca” z „Rejsu” Marka Piwowskiego?

Tak, to właśnie ta scena, w której kaowiec oraz filozof wymierzają sobie nawzajem klapsy w tę część ciała, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę.

Skojarzenie z „salonowcem” dopadło mnie ostatnio na sali sądowej, gdy słuchałem zeznań personelu jednego z mazowieckich szpitali. Zeznań do złudzenia przypominających ten słynny dialog:

– Pan?

– Nie.

– Ja?

– Słucham?

– Nie Pan, więc ja…

– Skąd…

Czym jest wina anonimowa?

Sprawa dotyczyła odpowiedzialności szpitala opartej na koncepcji tzw. winy anonimowej. Koncepcji nader często wykorzystywanej w procesach medycznych. O co chodzi?

W trakcie leczenia pacjent często znajduje się pod opieką kilku osób – pielęgniarek, lekarzy, sanitariuszy itd. Stąd też, w przypadku, gdy pacjentowi zostaje wyrządzona szkoda, ustalenie, kto konkretnie zawinił, bywa trudne, a czasem niemożliwe.

Brak możliwości wskazania konkretnego sprawcy nie może jednak prowadzić do pozbawienia pacjenta ochrony prawnej. W takich sytuacjach z pomocą poszkodowanym pacjentom przychodzi właśnie konstrukcja tzw. „winy anonimowej”.

W pewnym uproszczeniu polega ona na tym, że pacjent nie musi wykazywać, który konkretnie członek personelu medycznego zawinił. Wystarczy wykazać, że za powstanie szkody odpowiada personel danego szpitala.

Wina anonimowa niekorzystna dla szpitali

Jak łatwo się domyślić, takie rozwiązanie stawia pacjenta w korzystniejszej sytuacji w procesie o błąd medyczny.

Przykładowo, w sprawie o zakażenie szpitalne, nie musisz udowadniać, który konkretnie członek personelu naruszył zasady reżimu sanitarnego. Wystarczy wykazać, że takie zasady zostały naruszone. Nie musisz imiennie wskazywać sprawcy.

Dla szpitala z kolei konsekwencje winy anonimowej mogą być podwójnie dotkliwe. Z jednej bowiem strony – łatwiej o przegraną. Z drugiej natomiast – faktyczny sprawca nie poniesie odpowiedzialności. Co więcej, szpital nie będzie mógł wystąpić przeciwko niemu z roszczeniem regresowym.

(…) wina zostaje odniesiona do dostrzeżonych wadliwości w działaniu zespołu ludzi lub funkcjonowaniu określonej struktury organizacyjnej (wyrok SN, III CK 652/04)       . 

Pacjent ma łatwiej

Nie ma wątpliwości, że dla Ciebie, jako pacjenta, koncepcja winy anonimowej jest korzystna. Nawet jeżeli przebieg rozprawy będzie Ci przypominał grę w „salonowca”, już sam fakt, że nie musisz dowodzić winy lekarza X lub pielęgniarki Y, jest sporym ułatwieniem.

Nie oznacza to jednak, że nie musisz już niczego w procesie udowadniać. Pamiętaj, że nadal trzeba wykazać winę personelu medycznego, nawet, jeżeli nie da się jej przypisać konkretnej osobie.

Jeżeli personelowi medycznemu (…) nie można przypisać uchybień wskazujących na ich winę, nie można także dostrzegać między tymi czynnościami a uszczerbkiem niemajątkowym powoda adekwatnego związku przyczynowego w rozumieniu art. 361 § 1 k.c (SA w Białymstoku, I CSK 1031/14)

Nie zapominaj  też o konieczności udowodnienia pozostałych przesłanek odpowiedzialności placówki medycznej. Pisałem o nich m.in. tutaj i tutaj.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 600 266 691e-mail: bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomieja Achlera prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: