W teorii wszystko jest jasne…
Pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia.
Personel medyczny generalnie ma świadomość, że jest to jedno z najważniejszych praw pacjenta. To od właściwej jego realizacji zależy przecież m.in. skuteczność zgody na leczenie.
Ale ja dzisiaj nie o tym…
O czym powinna wiedzieć rodzina?
Pada pytanie:
Czy szpital powinien mnie zawiadomić o tym, że mąż jest nosicielem żółtaczki? Nie wiedziałam o tym i teraz oboje jesteśmy zarażeni…
Jak sądzisz? Powinien, czy nie?
Wbrew pozorom odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta.
Prawo do informacji jest prawem pacjenta, a nie prawem jego rodziny. Generalną zasadą jest, że tylko pacjent (ewentualnie jego przedstawiciel ustawowy) może decydować, czy informacje o jego stanie zdrowia zostaną przekazane innym osobom.
Samo pokrewieństwo to zdecydowanie za mało, by domagać się informacji o stanie zdrowia pacjenta. Informacji takich lekarz może udzielić tylko za zgodą pacjenta.
Istotny wyjątek
Tyle, jeśli chodzi o zasadę.
Teraz pora na wyjątki, a w zasadzie jeden z nich.
Lekarz nie jest związany tajemnicą lekarską w kilku wskazanych w ustawie przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja, gdy zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób.
Jeżeli zatem u pacjenta stwierdzi się nosicielstwo groźnej choroby zakaźnej, stwarzającej zagrożenie dla jego rodziny, lekarz może taką informację przekazać nie narażając się na zarzut ujawnienia tajemnicy lekarskiej.
Czy szpital musi ujawnić informację o zakażeniu?
Wiesz już, że personel medyczny szpitala może przekazać rodzinie informację o zakażeniu. Pytanie, jednak, czy ma taki obowiązek?
Odpowiedzi dostarcza, jak zwykle, orzecznictwo sądowe.
Szpital ma obowiązek szczegółowego powiadomienia pacjenta i członków jego najbliższej rodziny o konsekwencjach nosicielstwa wirusa choroby zakaźnej stwierdzonej u pacjenta. (SA w Poznaniu, ACa 221/02)
Obowiązkiem szpitala jest zatem szczegółowe powiadomienie o konsekwencjach nosicielstwa wirusa choroby zakaźnej również członków jego najbliższej rodziny. To oni bowiem są w pierwszej kolejności narażeni są na zakażenie.
Co więcej…
Zaniedbanie w wypełnieniu obowiązku powiadomienia o chorobie zakaźnej (…) prowadzi do odpowiedzialności szpitala za powstałą stąd szkodę.
Jak widzisz, prawo do informacji o stanie zdrowia, rozciąga się w niektórych przypadkach również na rodzinę pacjenta.
Pamiętaj jednak, że taki „rozszerzony obowiązek informacyjny” jest wyjątkiem. Ponieważ dotyczy ujawnienia informacji wrażliwych, lekarz powinien z niego korzystać bardzo ostrożnie, jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }