fbpx

Bartłomiej Achler

adwokat
specjalista od prawa medycznego

Jestem prawnikiem branży medycznej. Zabezpieczam prawne interesy podmiotów leczniczych i przedstawicieli zawodów medycznych.
[Więcej >>>]

Potrzebujesz pomocy?

Zakażenie żółtaczką – czy szpital może zawiadomić rodzinę?

Bartlomiej Achler08 lutego 2019Komentarze (0)

zakażenie żółtaczkąW teorii wszystko jest jasne…

Pacjent ma prawo do informacji o swoim stanie zdrowia.

Personel medyczny generalnie ma świadomość, że jest to jedno z najważniejszych praw pacjenta. To od właściwej jego realizacji zależy przecież m.in. skuteczność zgody na leczenie.

Ale ja dzisiaj nie o tym…

O czym powinna wiedzieć rodzina?

Pada pytanie:

Czy szpital powinien mnie zawiadomić o tym, że mąż jest nosicielem żółtaczki? Nie wiedziałam o tym i teraz oboje jesteśmy zarażeni…

Jak sądzisz? Powinien, czy nie?

Wbrew pozorom odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta.

Prawo do informacji jest prawem pacjenta, a nie prawem jego rodziny. Generalną zasadą jest, że  tylko pacjent (ewentualnie jego przedstawiciel ustawowy) może decydować, czy informacje o jego stanie zdrowia zostaną przekazane innym osobom.

Samo pokrewieństwo to zdecydowanie za mało, by domagać się informacji o stanie zdrowia pacjenta. Informacji takich lekarz może udzielić tylko za zgodą pacjenta.

Istotny wyjątek

Tyle, jeśli chodzi o zasadę.

Teraz pora na wyjątki, a w zasadzie jeden z nich.

Lekarz nie jest związany tajemnicą lekarską w kilku wskazanych w ustawie przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja, gdy zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób.

Jeżeli zatem u pacjenta stwierdzi się nosicielstwo groźnej choroby zakaźnej, stwarzającej zagrożenie dla jego rodziny, lekarz może taką informację przekazać nie narażając się na zarzut ujawnienia tajemnicy lekarskiej.

Czy szpital musi ujawnić informację o zakażeniu?

Wiesz już, że personel medyczny szpitala może przekazać rodzinie informację o zakażeniu. Pytanie, jednak, czy ma taki obowiązek?

Odpowiedzi dostarcza, jak zwykle, orzecznictwo sądowe.

Szpital ma obowiązek szczegółowego powiadomienia pacjenta i członków jego najbliższej rodziny o konsekwencjach nosicielstwa wirusa choroby zakaźnej stwierdzonej u pacjenta. (SA w Poznaniu, ACa 221/02)

Obowiązkiem szpitala jest zatem szczegółowe powiadomienie o konsekwencjach nosicielstwa wirusa choroby zakaźnej również członków jego najbliższej rodziny. To oni bowiem są w pierwszej kolejności narażeni są na zakażenie.

Co więcej…

Zaniedbanie w wypełnieniu obowiązku powiadomienia o chorobie zakaźnej (…) prowadzi do odpowiedzialności szpitala za powstałą stąd szkodę.

Jak widzisz, prawo do informacji o stanie zdrowia, rozciąga się w niektórych przypadkach również na rodzinę pacjenta.

Pamiętaj jednak, że taki „rozszerzony obowiązek informacyjny” jest wyjątkiem. Ponieważ dotyczy ujawnienia informacji wrażliwych, lekarz powinien z niego korzystać bardzo ostrożnie, jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 600 266 691e-mail: bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Bartłomieja Achlera prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Bartłomiej Achler prowadzący działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria adwokacka Bartłomiej Achler z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem bartlomiej.achler@prawodlazdrowia.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: